admin

Dalintis

Kodėl nėra lengva treniruoti dubens dugno raumenis?

Dauguma (įvarių šaltinių duomenimis, apie 50-70 proc.) dubens disfunkcijas kenčiančių žmonių negeba kokybiškai valingai treniruoti (sutraukti ar atpalaiduoti) dubens dugno raumenis. Jie susiduria su sunkumu sistemingai tęsti mankštas, pasirinkti tinkamas apkrovas ir palaipsninį pratimų sunkinimą. Todėl neretai gydytojų rekomenduotais dubens dugno raumenų (“Kėgel”) pratimais nusivilia, nustoja juos atlikti, nes nesulaukia teigiamo atsako, užmiršta atlikti pratimus, nėra įsitikinę, ar tinkamai atlieka ir pan. Šie iššūkiai būdingi tiek vyrams, tiek moterims, suaugusiesiems ir vaikams, kenčiantiems nuo įvairių dubens dugno raumenų disfunkcijų.

 

Daugiau apie įvairias dubens dugno disfunkcijas skaitykite čia.

 

Daugiau apie pratimus dubens dugno raumenims skaitykite čia.

Šiuolaikiniai sprendimai, efektyvinantys dubens dugno raumenų funkcijų atkūrimą:

Kai susiduriama su negebėjimu valingai sutraukti dubens dugno raumenis, ar raumenų jėga labai maža, greitas nuovargis, sutraukimo/atpalaidavimo fazės nekokybiškos ir pan. reabilitacijos metu gali būti taikomos įvarios pagalbinės priemonės ar strategijos, instrumentai, fizikiniai veiksniai, kurie didžiajai daliai pacientų padeda įveikti apsunkinto dubens dugno treniravimo kliūtis, atgauti tinkamesnę dubens dugno raumenų kontrolę, pagerinti valingo sutraukimo/atpalaidavimo įgūdžius ir tuo būdu atverti sau kelią tinkamom ir efektyviom treniruotėm bei greitesniam disfunkcijų progresavimo stabdymui, sutrikimų mažinimui, sveikimui (atkuriant normalias dubens dugno raumenų funkcijas).

Vien vadovaujantis paciento skundais neįmanoma pasakyti, kuri priemonė reikalingiausia, prasmingiausia ir tinkamiausia konkrečiam asmeniui. Veiksmingiausia, kai reikiamos priemonės parenkamos pacientams specialistų, po to, kai įvertinamas dubens disfunkcijų tipas, galimos kontraindikacijos (priešparodymai) taikyti vienokią ar kitokią priemonę konkrečiam pacientui ir kiti svarbūs praktiniai aspektai. Neretai pasitaiko atvejų, kai reabilitacijos pradžioje tam pačiam pacientui tinkamesnės vienokios grįžtamojo ryšio priemonės, o vėliau gali prireikti visai kitų, kad jos atlieptų pasikeitusią funkcinę būklę, paciento poreikius ir padėtų pasiekti geriausius rezultatus.

Netinkamai parinkus priemonę mažų mažiausia kas nutinka, tai paciento nusivylimas dėl negebėjimo tinkamai priemone pasinaudoti ar apgailestavimas dėl nenaudingai išleistų pinigų. Deja, kartais, netinkamai pasirinkta ir naudojama priemonė gali net pasunkinti disfunkcijas.

Dažniausiai reabilitacijoje dubens dugno raumenų treniravimui (esant disfunkcijoms) naudojamos priemonės sąlyginai gali būti suskirstomos į tokius pogrupius:

Įvairios grįžtamojo ryšio priemonėsdubens dugno raumenų “suradimui”, valingo sutraukimo/atpalaidavimo mokymuisi, treniruočių efektyvumo didinimui, funkciniam testavimui, progreso stebėjimui, motyvacijos stiprinimui. Nėra vienos idealios grįžtamojo ryšio priemonės, kuri apimtų visus raumenų funkcijos niuansus (neuroraumeninius, viskoelastinius, propriocepcinius ir kt.) ir tiktų visiems pacientams vienodai, net jei jų disfunkcijos ir panašios. (Dažniausiai naudojamos reabilitacijoje, gydant dubens dugno disfunkcijas, trumpai susitemintos schemoje.)

Raumenų elektrinė stimuliacija – išorinė ir/ar vidinė (per makštį/išangę), pagrindinės indikacijos – raumenų tonuso didinimui/mažinimui, raumenų jėgos, ištvermės, atsparumo nuovargiui didinimas ir kt.

Didelio intensyvumo magneto terapija – galimas tiesioginis giliųjų dubens dugno raumenų stimuliavimas/treniravimas neinvaziniu būdu (pavyzdžiai: Super inductive system, Emsella, FMS tesla care)

Raumenų ištvermės, atsparumo nuovargiui ir jėgos treniravimo priemonės paremtos pasipriešinimo principu – įvairūs makšties (tiesiosios žarnos) svareliai (pvz.: bvibe wighted anal plug), kėgel kamuoliukai ir pan.

Vibracija – raumenų tonuso, kraujotakos gerinimui, jutimų atkūrimui, raumeninių skaidulų hipertrofijos skatinimui (raumenų masės didinimui) (pvz.: vsculpt ir kt.).

Kombinuotos priemonės – vibracija + svareliai, elektrostimuliacija + elektroneuromiografija ir pan.

Kitos pagalbinės priemonės tiesiogiai ar netiesiogiai taip pat teigiamai veikiančios dubens dugno raumenų jėgą, susitraukimo/atpalaidavimo kokybę, bet pirmiausia nukreiptos skausmo valdymui, įvairių mechaninių audinių problemų (raumenų sutrumpėjimo, fascijų pažeidimų, randų, sąaugų ir pan.), kraujotakos, inervacijos sutrikimų valdymui, sąnarių disfunkcijų korekcijai:

  • gydymas fizikiniais veiksniais, tokiais kaip nuskausminanti elektrostimuliacija, diatermija, lazerioterapija, smūginės bangos terapija, šviesos terapija (poliarizuotos, infraraudonųjų spindulių ir kt.), mažos energijos kintamo magnetinio lauko terapija, ultragaras ir kt.
  • medikamentinis gydymas – vietinis, sisteminis (priešuždegiminiai vaistai, raumenys atpalaiduojantys ir kt.), nervų blokados, trigerinių taškų gydymas injekcijomis ir pan.
  • manualininės technikos – miofasciinis atpalaidavimas, trigerinių taškų išeminė kompresija, sąaugų atpalaidavimo technikos, visceralinės manipuliacijos, sąnarių mobilizavimas ir kt.
  • diliatoriai (makšties, išangės), lazdos, skirtos poveikiui į dubens dugno raumenis (pelvic rose wand, LA-TheraWand ir kt.) –kai reikia pasyvaus audinių ištempimo ir/ar trigerinių taškų atpalaidavimo giliuosiuose raumenyse.
  • gyvenimo būdo korekcijos – veiksnių sunkinančių raumenų disfunkcijas vengimas/pašalinimas, korekcija, sistemingas savipagalbos priemonių taikymas ir kt.
  • psichologinės intervencijos – įvairios raumenų relaksacijos technikos, kognityvinė elgesio terapija, vizualizacijos ir kt.
  • ir kt.

 

Informacinį tekstą paruošė fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja, dr. Venta Donec

Šiame puslapyje skelbiama informacija skirta tik visuomenės švietimo tikslams. Remiantis ja neturėtų būti diagnozuojamos ligos/disfunkcijos ar priimami sprendimai dėl konkretaus paciento gydymo. Tai turi būti atliekama tik konsultuojantis su kvalifikuotu gydytoju ar kitu sveikatos priežiūros specialistu.