
Dubens dugno disfunkcija – kas tai?
Dubens dugno disfunkcija yra skėtinis terminas apimantis: dubens dugno raumenų, raiščių, fascijų, neuroraumeninės kontrolės sutrikimus, kurie savo ruožtu gali sukelti lėtinį dubens srities skausmą bei įvairius kitus dubens organų funkcijų, seksualinės, šalinimo funkcijų sutrikimus.
Dubens dugno raumenų/fascijų disfunkcijos gali išsivystyti nesant jokių kitų patologijų (ligų) ir savo ruožtu sukelti dubens organų funkcijų sutrikimus, kaip ir tam tikros patologijos/ligos tiesiogiai sukelia dubens dugno raumenų, fascijų, kraujotakos ar inervacijos pažeidimus/disfunkcijas. Žr. pav 1.

Pav. 1. Dubens dugno raumenų/fascijų disfunkcijų ir kitų patologijų/nepalankių veiksnių sąsajos
Dažniausios dubens dugno raumenų (fascijų) disfunkcijos
Dubens dugno sutrikimai dažniausiai siejami su per dideliu dubens dugno raumenų aktyvumu (hiperaktyvumu) ar, atvirkščiai, su susilpnėjusia jų funkcija (hipoaktyvumu) ir/ar su tinkamos koordinacijos trūkumu. Labai dažnai pasireiškia ir mišrios dubens dugno disfunkcijos apimančios ne tik raumenų, bet ir fascijų, nervų, kraujotakos pažeidimus.
Hipoaktyvūs dubens dugno raumenys: būdinga sumažėjusi raumenų jėga, ištvermė, tonusas ir masė, fascijų/raiščių pertempimas, vidaus organų palaikymo funkcijos praradimas. Tai dažniausiai pasitaikanti disfunkcija populiacijoje.
Dažniausios priežastys:
- Vyresnis amžius
- Nutukimas (KMI >25)
- Dažnas stanginimąsi tuštinantis (dėl lėtinio vidurių užkietėjimo)
- Lėtinis kosulys (dėl rūkymo, lėtinių plaučių ligų)
- Įgimtas silpnesnis jungiamasis audinys, įgimtos dubens dugno malformacijos
- Cukrinis diabetas
- Neurologinės ligos (nervų šaknelių spaudimas, pudendinio nervo pažeidimai ir kt.)
- Po pilvo, dubens srities operacijos, spindulinė terapija dubens srityje
- Kai kurie vartojami vaistai, tokie kaip raumenų relaksantai, narkotikai, alfa receptorių blokatoriai, kalcio kanalų blokatoriai, metildopa, ar piktnaudžiavimas alkoholiu gali sukelti raumenų atsipalaidavimą, paryškinti šlapimo/išmatų nelaikymo klinikinius raumenų silpnumo simptomus.
Tik vyrams: po prostatos operacijų
Tik moterims: menopauzė, ne vienas nėštumas, nėštumas vyresniame amžiuje, gimdymo metu patirtos tarpvietės traumos, komplikuotas gimdymas (vakuumo, žnyplių panaudojimas), po ginekologinių operacijų
Dažniausi simptomai:
- Šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu, pradžioje intensyvių apkrovų metu (keliant sunkų svorį, bėgant ir pan.), vėliau progresuoja ir pasireiškia ir kasdienių veiklų metu (keičiant padėtį, čiaudint, kosint, įprastai judant).
- Dujų/išmatų nelaikymas, pažengusiais atvejais, pradžioje sunkaus fizinio krūvio metu, vėliau kasdienių veiklų metu.
- Dubens organų nusileidimas (prolapsai): tempimo/sunkumo jausmas apatinėje pilvo daly, tarpvietėje, darinio tarpvietėje pojūtis, jam esant gali pasireikšti sunkumas pasituštinti/pasišlapinti.
- Lytinių funkcijų sutrikimai (erekcijos/ ejakuliacijos/ orgazmo patyrimo lytinio akto metu sunkumai ir kt.)
Daugiau apie pagrindines savipagalbos, gydymo ir reabilitacijos strategijas, esant hipoaktyviems dubens dugno raumenimis skaityti čia.
Hiperaktyvūs dubens dugno raumenys: būdinga įtempti, sutrumpėję, skausmingi, padidėjusio tonuso, sumažėjusios jėgos, ištvermės dubens dugno raumenys, sutrikęs tinkamas šių raumenų atpalaidavimas. Šiuo sutrikimus dažnai lydi fascijų sąaugos, elastingumo trūkumas, lėtiniai uždegimai, paslankumo trūkumas, nervų šaknelių dirginimas, prastesnė kraujotaka.
Dažniausios priežastys:
- Tarpvietės traumos gimdymo metu, kitų veiklų metu (jojimas, dviračių sportas ir kt.)
- Uodegikaulio traumos (kritimai ant sėdmenų, gimdymo metu)
- Kryžkaulio-klubakaulio sąnario disfunkcijos (degeneracinės ligos, reumatoidinis artritas, ankilozuojantis spondiloartritas, traumos), laikysenos, eisenos sutrikimai.
- Sąaugos pilve, mažajame dubenyje, endometriozė, atrofinis vaginitas, intersticinis cistitas, dirgliosios žarnos sindromas, fibromialgija, išangės įplėša, trombuoti hemorojiniai mazgai.
- Netinkami vaikystėje susiformavę šalinimo funkcijų kontrolės įpročiai (atidėliojimas laiku šlapintis, tuštintis).
- Darbo, gyvenimo būdo, aplinkos veiksniai skatinantys dažnai pasikartojančias atidėliojimo/vengimo laiku šlapintis, tuštintis strategijas (ilgos darbo valandos be galimybės pasiekti tualetą, intensyvus darbas su per trumpomis pertraukomis ir kt.)
- Traumuojančios patirtys (ypač seksualinė prievarta), užsitesęs stresas, pervargimas
- Kai kurie vartojami vaistai antihistaminikai, anticholinergikai taip pat gali pasunkinti simptomus.
Dažniausi simptomai:
- SKAUSMAS (galimos įvairios skausmo jutimo vietos: apatinės nugaros dalies, lytinių organų srities, sėdmenų, kryžkaulio, uodegikaulio, pilvo apačios, šlaunų srities, padų deginimas, golfo kamuoliuko jausmas tarpvietės, išangės sr., skausmas lytinių santykių metu ar po jų ir kt.), jei skausmas tęsiasi ilgai ir tampa lėtiniu – dažnai kartu vystosi periferinė/centrinės sensitizacija (skausmo receptorių jautrumo, vidinių skausmo slopinimo reguliavimo sutrikimai).
- Makšties plėtiklio netoleravimas ginekologinės apžiūros metu
- Šlapimo nelaikymas krūvio ir/ar dirglios šlapimo pūslės simptomatika
- Apsunkintas šlapinimasis, sunkumas inicijuoti šlapinimasi. Uždelsta/lėta šlapimo srovės tėkmė, skausmingas šlapinimasis, nepilno pasišlapinimo jausmas
- Apsunkintas tuštinimasis, lėtinis vidurių užkietėjimas (stanginimosi poreikis tuštinantis, nepilnas pasituštinimas)
- Lytinių funkcijų sutrikimai: erekcijos/ ejakuliacijos/ pasitenkinimo lytini akto metu patyrimo sunkumai, vaginizmas – skausmingas nevalingas apie makštį esančių raumenų spazmas, kuris varpos įvedimą padaro labai skausmingą ar neįmanomą, dispareunija-skausmas lytinio akto metu ar po jo ir kt.
Raudonosios vėliavėlės, kuomet būtina įtarti ir tirtis dėl galimo dubens dugno raumenų hiperaktyvumo (neretai, esant šiems simptomams, atlikus įprastus medicininius tyrimus žymios vidaus organų/sąnarių/stuburo/nervų sistemos patologijos/ infekcijos nerandama):
Skausmas stiprėjantis sėdint Išangės/tarpvietės sr. skausmas Lytinių organų skausmas
Skausmas lytinių santykių metu (ir) ar po jų
Skausmas (ar jo palengvėjimas) pasituštinus
Apatinės pilvo srities skausmas
Uodegikaulio srities skausmas
Apatinės nugaros srities skausmas nepasiduodantis įprastam gydymui
Pagrindinės savipagalbos, gydymo ir reabilitacijos strategijos, esant dubens dugno raumenų hiperaktyvumui skaityti čia.
Netinkama koordinacija (neuroraumeninės kontrolės sutrikimai). Šie sutrikimai dažnai lydi neurologines ligas taip pat neretai stebima kartu su kitomis dubens dugno raumenų disfunkcijomis.
Dažniausios priežastys:
- Nervų sistemos ligos (Parkinsono liga, išsėtinė sklerozė, nugaros smegenų pažeidimai, insultas ir kt.)
- Hipoaktyvūs dubens dugno raumenys
- Hiperaktyvūs dubens dugno raumenys
- Kiti veiksniai, tokie kaip netinkami susiformavę šalinimo funkcijų valdymo įpročiai, nepalankūs genetiniai, psichosocialiniai, darbo pobūdžio, gyvensenos veiksniai, kurie iš karto ar ilgainiuineigiamai veikia dubens dugno raumenų, šlapimo pūslės, tiesiosios žarnos, lytinių organų neuroraumeninius valgymo mechanizmus.
Dažniausi simptomai:
- IMPERATYVUS (SKUBUS) noras šlapintis, kurį sunku suvaldyti (su ar be šlapimo nelaikymo)
- Diskomfortas pilvo apačioje pildantis šlapimo pūslei
- Dažnas šlapinimasis mažais tūriais (daugiau 6 kartai dienos metu, šlapinimasis naktį)
- Šlapimo nelaikymas lytinių santykių metu
- Retas šlapinimasis dideliais tūriais (mažiau trys kartai dienos metu)
- Apsunkintas tuštinimasis (paradoksinis dubens dugno raumenų spazmas stanginantis)
- Lytinių funkcijų sutrikimai (erekcijos/ ejakuliacijos, orgazmo patyrimo sunkumai, anorgazmija, makšties sudrėkimo sutrikimai)
Pagrindinės savipagalbos, gydymo ir reabilitacijos strategijos, esant neurogeniniams dubens dugno sutrikimams skaityti čia.
Paruošė fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja, dr. Venta Donec
Šiame puslapyje skelbiama informacija skirta tik švietimo tikslais. Remiantis ja neturėtų būti diagnozuojamos ligos/disfunkcijos ar priimami sprendimai dėl konkretaus paciento gydymo, tai turi būti atliekama tik konsultuojantis su kvalifikuotu gydytoju ar kitu sveikatos priežiūros specialistu.