
Dubens dugno raumenys – kur jie?
Dubens dugno raumenys ( DDR ) uždaro apatinę dubens angą. Ją iš priekio sudaro gaktinės sąvaržos apatinė dalis, iš nugaros – stuburgalis („uodegikaulis“), iš šonų – sėdynkauliai.
Kartu su dubens srities raiščiais, fascijomis šie raumenys dalyvauja klubinio-kryžmeninio, kryžmens-stuburgalio sąnarių stabilizavime, suteikia atramą šlapimo pūslei, gimdai (prostatai), tiesiajai žarnai, užtikrina tinkamas šalinimo, seksualines funkcijas, kartu su kitais gretimais raumenimis dalyvauja pusiausvyros reakcijose, užtikrina apatinių galūnių judesių koordinaciją, dalyvauja kvėpavimo funkcijoje, tolygaus vidinio pilvo slėgio paskirstyme, svarbūs nėštumo ir gimdymo metu. Daugiau apie dubens dugno raumenų anatomiją ir funkcijas skaitykite čia.
Dubens dugno raumenų tyrimas – kas atlieka?
Dubens dugno raumenis tiria įvairūs, su jų sutrikimais dirbantys, specialistai: urologai, ginekologai, ir kt. Tačiau detalus funkcinis dubens dugno raumenų ištyrimas yra fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo ( FMRG), kuris specializavosi dubens disfunkcijų srityje, kompetencija. Daugelyje vakarų šalių išsamaus DDR funkcinio testavimo kompetencijos priskiriamos ir kineziterapeutams, kurie specializuojasi DDR disfunkcijose pagal atitinkamai papildytas mokymo programas. Lietuvoje be tokių papildomų kvalifikacinių mokymų kineziterapeutai kol kas negali išsamiai testuoti giliųjų dubens dugno raumenų, nes šių kompetencijų neįgyja profesinę kvalifikaciją teikiančių studijų metu. Vis dėlto, visi kineziterapeutai, dirbantys Lietuvoje, gali labai pagelbėti FMRG ir pacientui, vertinant funkciniais ryšiais su DDR susijusių kitų raumenų būklę, galimas DDR kompensacijas ar dekompensacijas ir padėti jas mažinti įvairiomis kineziterapinėmis priemonėmis.
Kokios kineziterapeutų pagalbos galima tikėtis?
Esant DDR disfunkcijoms, kineziterapijos metu taikomos įvairios poveikio priemonės, siekiančios sustiprinti aplinkines, su DDR glaudžiai susijusias funkcines raumenų grupes, didinti liemens stabilumą, padėti pacientams gerinti ir/ar koreguoti netaisyklingą laikyseną, diafragminį kvėpavimą. Lietuvoje kineziterapeutai gali atlikti pradinį dubens dugno raumenų pratimų apmokymą, o, jei yra apsimokę, naudoti ir neinvazines grįžtamojo ryšio priemones (pvz., paviršiaus elektromiografija ir kt.), pratimų kokybiškesnio atlikimo vertinimui.
Yra įrodyta, kad dubens dugno raumenų disfunkcijos gali būti ženkliai sumažintos, taikant net ir netiesiogines kineziterapines poveikio priemones. Tai yra, kai neatliekami aktyvūs pratimai dubens dugno raumenimis, bet taikomos kitos intervencijos: gretimų raumenų stiprinimas, diafragminio kvėpavimo pratimai, gydymas tempimo padėtimis, randų mobilizavimas ir pan. Kai kuriems pacientams, kuriems nepavyksta, ar kurie užtrunka ilgesnį laiką, kol išmoksta tinkamai valingai aktyvinti DDR ir tampa pajėgūs atlikti tiesioginius DDR stiprinančius pratimus, būtent netiesioginės kineziterapinės priemonės tampa nepakeičiamomis ir itin svarbiomis intervencijomis, siekiant greitesnio disfunkcijų progresavimo sustabdymo, sumažinimo ir/ar išgydymo.
Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai, labai vertina galimą kineziterapeutų indėlį į pacientų, besiskundžiančių įvairiomis dubens dugno disfunkcijomis, gydymą ir reabilitaciją, visada, kada tik įmanoma, stengiasi įtraukti šiuos specialistus į komandą. Lietuvoje kineziterapinės paslaugos, tiek valstybiniame sveikatos paslaugų teikimo sektoriuje, tiek privačiai, darosi vis prieinamesnės. Tikėtina, kad ateity tai prisidės prie kokybiškesnės ir savalaikiškesnės pagalbos teikimo pacientams, kenčiantiems nuo įvairių dubens dugno raumenų disfunkcijų.
Kada tikslinga fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo besispecializuojančio dubens disfunkcijų gydyme ir reabilitacijoje konsultacija?
Sudėtingesniais DDR disfunkcijų atvejais, kai pradinės reabilitacijos/kineziterapijos intervencijos (pvz.: pagal gyvenamą vietą konsultuojančio FMRG paskirtas gydymas fizikiniais veiksniais ir/ar kineziterapija) neišsprendžia paciento problemų, tikslingas išsamus dubens dugno raumenų įvertinimas, jų disfunkcijų ir paciento funkcionavimo sutrikimų ištyrimas, siekiant parinkti dar labiau individualizuotas tokio pobūdžio sutrikimų mažinimui efektyviausias gydymo ir reabilitacijos strategijas, tinkamiau suprasti, kodėl pradinės intervencijos nepasiteisino. Tokiais atvejais tikslingas paciento siuntimas FMRG, kuris specializuojasi DDR disfunkcijų srityje ir gali kvalifikuotai atlikti detalesnį ištyrimą.
Ko tikėtis iš FMRG konsultacijos, kuris yra specializavęsis dubens disfunkcijų gydyme ir reabilitacijoje?
FMRG, kuris specializuojasi dubens disfunkcijų vertinime, išplėstinės konsultacijos (neretai prireikia keletos konsultacijų) turinį sudaro: išsami apklausa: apie rizikos veiksnius, kitas ligas, galimai įtakojančias, DDR funkcijas, išorinius nepalankius veiksnius, kurie irgi gali sukelti DDR disfunkcijas, išsamiai aiškinamasi šalinimo, seksualinių funkcijų kokybė, sutrikimai ir kiek šie sutrikimai trikdo asmens funkcionavimą kasdieninėse, darbo ir laisvalaikio veiklose, tarpasmeniniuose santykiuose. Detalesniam šalinimo funkcijų, skausmo (jei toks vargina), seksualinės funkcijos, funkcionavimo sutrikimų vertinimui dažnai prireikia įvairių klausimynų, 3-5 dienų suvartotų skysčių, šlapinimosi, tuštinimosi dienynų pildymų; taip pat atliekamas išsamus klinikinis ištyrimas: laikysenos, eisenos vertinimas, dubens sr. sąnarių funkcijos tyrimas, kitų raumenų, funkciškai neatsiejamai susijusių su dubens dugno raumenimis, vertinimas, tiriama tarpvietė ir patys dubens dugno raumenys tiek apčiuopos būdais (išoriškai ir per makštį ar išangę), tiek, esant indikacijoms, naudojami instrumentiniai tyrimo būdai (funkcinis ultragarsas, elektroneuromiografija ir kt.).
FMRG, įvertinęs anamnezės, funkcionavimo ir objektyvaus (+ – instrumentinio) tyrimo duomenis,- gali individualizuotai parinkti tolimesnę gydymo ir reabilitacijos intervencijų strategiją, paskirti procedūras, esant indikacijų,- nukreipti pacientą papildomiems tyrimams ir/ar kitų specialistų konsultacijoms, skirti medikamentinį gydymą ir/ar jį derinti su gydymu fizikiniais veiksniais ir kitomis reabilitacijos procedūromis, tiksliau sekti atsaką į pritaikytas reabilitacijos priemones, vertinti efektyvumą, esant poreikiui, koreaguoti planą.
Detaliau apie fizinėje medicinoje ir reabilitacijoje taikomų dubens dugno raumenų vertinimo metodus skaitykite čia
Be minėtų netiesioginių kineziterapinių intervencijų, nukreiptų į su DDR susijusias funkcines raumenų grupes ir struktūras, pacientams, kenčiantiems nuo DDR disfunkcijų, reabilitacijos eigoje, be abejo, svarbią reikšmę vaidina ir tiesioginės poveikio priemonės į DDR. Visais atvejais, stengiamasi kuo greičiau pacientą apmokyti taisyklingai atlikti dubens dugno raumenų pratimus savarankiškai, mokoma, kaip juos taikyti realiame gyvenime, kaip dozuoti intensyvumą. FMRG, besispecializuojantis dubens dugno raumenų disfunkcijose, pagal savo kompetenciją galėdamas atlikti tiek išorinių, tiek vidinių dubens dugno raumenų testavimus, gali efektyviau stebėti, kaip taisyklingai pacientas atlieka DDR pratimus, greičiau pastebėti, prognozuoti dėl numatomo tinkamo atsako, tiksliau identifikuoti neteisingo atlikimo atvejus, gilėjančias disfunkcijas, laiku koreguoti gydymo strategijas, tinkamiau parinkti individualizuotą reikalingų reabilitacijos intervencijų planą.
Daugiau apie taikomus pratimus dubens dugno raumenims skaitykite čia
Daugiau apie papildomas dubens dugno raumenų treniravimo priemones skaitykite čia
Priklausomai nuo nustatomų disfunkcijų tipo ir rūšies, FMRG gali taikyti įvairius fizikinius veiksnius, manualines technikas, gydymą vaistais, kurie komplekse gali pagreitinti raumenų tonuso normalizavimą, pagerinti kraujotaką, palengvinti skausminį sindromą, padidinti DDR treniravimo pratimais efektyvumą, padidinti randų paslankumą ir kt.
Gal kam nors kyla įvairūs klausimai: ,, Ar verta kreiptis, jei mano sutrikimai labai sunkūs ir vargina jau labai seniai, gal esu per senas(-a), gal reabilitacija man jau nieko nepadės?“ O gal atvirkščiai – „Gal dar nieko tokio, gal dar galiu taip gyventi, labai netrukdo, gal praeis savaime?“ …
Svarbu žinoti, kad klinikinėje praktikoje, tik labai retais atvejais (kai yra itin sunkūs dubens dugno raumenų anatomijos pažeidimai, raumenų audinio sisteminės ligos, ryškūs inervacijos sutrikimai, kritinės gretutinės būklės ir kt.), susidaro labai nepalankios sąlygos dubens dugno raumenų treniravimui, kada jų funkcijų atkūrimas, pagerinimas yra mažai tikėtinas ar visai negalimas. Didžiosios dalies dubens dugno disfunkcijų atvejais, kadangi DDR yra skersaruožiai, valingai aktyvuojami raumenys, todėl kaip ir kiekvieno valingo raumens atveju, sutrikus jų funkcijai, tačiau taikant įvairias reabilitacijos intervencijas sistemingai, kantriai ir teisingai, treniruojant raumenis, gerinant neuroraumeninę kontrolę, kraujotaką, beveik visada stebimas teigiamas atsakas, gerėjanti raumens (-ų) funkcija, mažėjančios disfunkcijos ir jų sukeliami nemalonūs simptomai.
Žinoma, sunkių sutrikimų atveju, įsisenėjusių sutrikimų atvejais, vyresniems pacientams, teigiami pokyčiai vyksta lėčiau, ne visada pavyksta visiškai išspręsti visas paciento problemas, panaikinti visus simptomus, tačiau dažniausiai vis tiek pavyksta stebėti reikšmingai gerėjančią gyvenimo kokybę, varginantys simptomai švelnėja, tampa labiau kontroliuojami. Žymiai geriau kreiptis pagalbos kuo anksčiau, vos pastebėjus kokius nepageidaujamus simptomus, kol dar disfunkcijos neužsitęsė ilgą laiką, kol sutrikimai dar labai ženkliai netrikdo gyvenimo kokybės ir asmens funkcionavimo, – tokiais atvejais atsakas į gydymą greitesnis, reikia mažiau pastangų ir laiko sąnaudų, užkertamas kelias disfunkcijų gilėjimui, dekompensacijų vystymuisi, gyvenimo kokybės praradimams, kai kada išvengiama įtampų ir problemų tarpasmeniniuose santykiuose, net išsaugomos šeimos.
Apibendrinant, atsakymas vienareikšmis, tikrai verta kreiptis į specialistą, kuris ištyręs ir įvertinęs jūsų atvejį individualiai, tinkamiau patars ir paaiškins, kokios jūsų prognozės ir galimybės sušvelninti ir/ar išgydyti jūsų patiriamus negalavimus. Nepaprastai daug gali paciento užsispyrimas, motyvacija, kantrus tikslo siekimas,-tai pagrindiniai veiksniai, labiausiai nulemiantys dubens dugno raumenų funkcijų sutrikimų gydymo ir reabilitacijos sėkmę. Specialisto pagalba ypač reikšminga pradžioje, kol pacientas įgauna tinkamas žinias ir įgūdžius, kaip mažinti savo disfunkcijas. Labai svarbu kiekvienam suprasti tiesą, kad investicija į savo sveikatą, į geresnę savijautą, tai yra ne tik dovana sau, bet ir investicija į geresnius tarpusavio santykius su aplinkiniais, į geresnę gyvenimo kokybę bei pajėgumą būti geresne dovana kitiems.
Parengė fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja, m. dr. Venta Donec
Šiame puslapyje skelbiama informacija skirta tik švietimo tikslais. Remiantis ja,- neturėtų būti diagnozuojamos ligos/disfunkcijos ar priimami sprendimai dėl konkretaus paciento gydymo. Tai turi būti atliekama tik konsultuojantis su kvalifikuotu sveikatos priežiūros specialistu.